Vím, jak na ženy

BLESK 2006

Vím, jak na ženy

24. 3. 2006, Václav Suchan, Blesk

Dnes veřejnost baví v páteční show Uvolněte se, prosím… kde tradičně s elegancí a humorem uvádí své hosty do úzkých. Jan Kraus (52) vsadil na dobrou kartu, o čemž svědčí i skutečnost, že se v anketě TýTý stal nejoblíbenějším moderátorem nejoblíbenějšího pořadu.

Vnímáte vítězství vašeho pořadu jako signál toho, že už nemusíme mít strach o duševní zdraví našeho národa?

Ne, to bych musel být náfuka. Vnímám to podstatně jednodušeji: Formát pořadu je celosvětově osvědčený. S inteligencí národa to nemá nic společného. Dělali jsme snad kdysi blbá auta proto, že jsme byli jako národ blbí? Ne. Jen jsme je dělali blbě.

Arogantní, jízlivý, sebevědomý, možná i drzý. Tak působíte ve své talk show. Jaký jste „v civilu“?

Sebevědomý, ironický, mile drzý a jemně empatický. Jízlivý – znamená pohrdající, vysmívající a urážející. To bych s dovolením vyndal.

Ale drzý jste dost!

Ve společnosti, která je výrazně lokajská, je i mírná drzost vnímána daleko silněji, na to nezapomínejte.

Dovedete si představit, že „Uvolněte se, prosím… “ skončí?

Dovedu. Jsem si vědom i jiných, přirozených konců. Vypadám snad, že to nevím?

To určitě ne… Kdybyste onemocněl, zvládl by to někdo jiný?

Určitě, ale po svém. Nelze předstírat Krause, stejně jako já nemůžu předstírat kohokoli jiného.

Jak se na „Uvolněte se“ připravujete? Prý si na natáčecí den nedomlouváte žádné schůzky, neberete mobil, abyste „nebyl večer vykecaný“. Je to pravda?

Snažím se, i když ne vždycky to tak úplně vyjde. Jinak samotná příprava na tuhle show v mém případě trvá něco mezi 40 -50 roky mého života. Neříkám, že jiní to nestihnou rychleji…

Během těch let jste toho ale stihl víc, od dětství jste hrál i daboval, necítí se člověk po tolika letech herectvím unaven?

V herectví určitě únavu cítím, na český film mě jen tak nenalákáte. Žalostné podmínky z hlediska zajištění osobního komfortu, poměrně legrační honoráře a namáhavá, vysilující práce s nejistým výsledkem. Také nehodlám podporovat české pseudoproducenty!

Jak to myslíte?

Do filmu nedají ze svého ani korunu, ale mají často největší honorář ze všech zúčastněných.

Většinou vás obsazovali do rolí malých i velkých lumpů, nevadilo vám to?

Svatoušek jsem ani ve skutečnosti určitě nebyl, šprt ale taky ne. Nutno podotknout, že častou motivací mé neposlušnosti byl odpor k nepřirozeným autoritám.

Je pravda, že vás vyhodili z gymnázia kvůli zameškaným hodinám amaturitu jste si pak dodělal večerně?

Částečně. Nevyhodili mě kvůli zameškaným hodinám, ale neudělal jsem zkoušku z chemie. Na večerním gymnáziu jsem pak patřil v chemii mezi nejlepší. Odmaturoval jsem hned na druhý pokus!

Nebuďte sobec, poraďte ostatním mužům -jak to s těmi ženami děláte, že vás tak milují?

Základ je: uvolnit se. A hned potom: uvolnit i je.

Vy jste nejdříve uvolnil Janu Pehrovou a poté Ivanu Chýlkovou, zatímco Karel Roden to udělal obráceně… Zaznamenal jste na Nově Výměnu manželek?

Tak televize mě hodně kopírují…

Proč se vlastně s Janou nerozvedete? Nebo už nepomýšlíte na to, že byste se někdy znovu oženil…

Nelpím tak na úředních aktech jako vy.

To jste netrefil. Zato váš syn Marek z Rumburka, který se k vám přihlásil až v dospělosti, úřední lejstro prokazující vaše otcovství potřeboval… Myslíte, že vašich dospělých dětí běhá po republice víc?

Větší výskyt neočekávám. Ale přiznávám, že jsem nečekal ani Marka.

Vraťme se ke slabšímu pohlaví. Jaký typ žen se vám líbí? Co je pro vás u ženy nejdůležitější?

Budete se divit: všechno. Rozhodně nejsem typ muže, co je schopen mít nějaký hluboký vztah k ňadrům, nohám, a podobně. Zkrátka žádné vztahy se samostatnými orgány. Jen s lidmi.

Jak si tedy představujete ideální ženu?

Stačí, je-li krásná, inteligentní, vtipná, svůdná, má smysl pro můj humor, je temperamentní, spořádaná, skromná vůči penězům a majetku, naopak náročná vůči duševnímu bohatství…

Taková žena existuje?

Určitě! A poznáte ji tak, že je většinou zavěšena do mě.

Míří na Novu?

Kraus končí v České televizi a míří do Novy, spekuluje se čím dal častěji.

„V současné době probíhá jednání mezi mým agentem a ČT o prodloužení smlouvy. Se soukromými stanicemi jednám průběžně a nemám důvod to skrývat. Nova je pro mě od doby, kdy ji nevede pan Železný, normální komerční stanicí, se kterou občas spolupracuji. Nemám exkluzívní smlouvu s ČT,“ říká k tomu Jan Kraus. čekal ani Marka.