Kraus: Končím, vedení televize nepřijatelně zasahuje do vysílání

Lidové noviny 2002

Kraus: Končím, vedení televize nepřijatelně zasahuje do vysílání

PRAHA 27. dubna 2002 – Herec, moderátor a šéf Filmového a televizního svazu Jan Kraus včera v závěru pořadu Přesčas oznámil, že s moderováním relace končí. Rozhodl se tak podle svých slov kvůli tomu, že vedení televize nepřijatelně zasahuje do vysílání.

˝Loučím se s vámi z vážných důvodů,˝ řekl Jan Kraus divákům z obrazovky. Krausovi vadilo, že mu vedení ČT zakázalo pozvat do pořadu členy Rady ČT s tím, že jde o vnitrotelevizní záležitost.

˝Jsem moderátor, a ne lokaj. Rada není žádná vnitrotelevizní záležitost, rada je zástupce koncesionářů,˝ komentoval poté. Kraus chtěl do Přesčasu pozvat některého z členů Rady ČT, aby vysvětlil, proč akceptovala zrušení výběrového řízení na ředitele brněnské pobočky ČT. Šéf televize Jiří Balvín totiž tuto středu radě oznámil, že výběrové řízení ruší a ve funkci ponechává Zdeňka Drahoše. Ten vede ČT Brno už deset let a předchozí vedení televize odhalilo v jeho hospodaření závažné machinace.

˝Odmítám se účastnit hrátek, že se brněnský ředitel vybere až v září po volbách. Nevěřím tomu, že tady není nikdo lepší než Drahoš.˝ Jen několik minut poté, co tým Přesčasu oslovil šéfa Rady ČT Jana Mrzenu s pozvánkou, šéfredaktor publicistiky Martin Bouška účinkování členů rady na téma Drahoš na obrazovce ČT zakázal. Bouška LN odmítl svůj krok vysvětlil a odkázal na ředitele zpravodajství Zbyňka Honyse. Ten měl okamžitě obsazený telefon a poté už mobil nezvedal.

O několik dnů dříve chtěla scenáristka Přesčasu pozvat členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, aby komentovali zahájení správního řízení vůči ČT kvůli vysílání neslušných výrazů. Předseda rady Martin Muchka i místopředseda Petr Žantovský její pozvání odmítli s tím, že s Krausem do pořadu nepůjdou. Kraus v ČT uvádí ještě relaci Ze života zvířat. Jak už ale řekl pro internetový deník radiotv.cz dříve, do konce roku ukončí práci i tam.