Pátek Lidových novin Když dva (ne)dělají totéž

Pátek Lidových novin 2005

Když dva (ne)dělají totéž

(3.6.2005) Pátek Lidových novin, Veronika ŠVIHELOVÁ

Spojuje je jméno či rodina, působí však v jiném oboru. A oba jsou známí. Co na to jejich okolí?

Příbuzenských dvojic, ba trojic je v českém showbyznysu požehnaně. A obvykle oba (či všichni tři a více) působí ve stejném oboru. Existují ale i mladí, kteří sice nosí slavné jméno, respektive pocházejí z proslulé rodiny, ale vydali se jiným směrem než jejich známý příbuzný. A v jiném oboru se jim podařilo získat popularitu či respekt. Jak moc jim pomohl fakt, že mají slavné příbuzné?

Jan Kraus, 52 let, herec a moderátor

David Kraus, 25 let, zpěvák

Jejich poněkud kontroverzní televizní spolupráce leží mnoha lidem v žaludku.

„Mám pro ně řešení,“ tvrdí ironicky Jan Kraus, který pro své kritiky prý připravuje natočení „smrtícího dílu“ pořadu Uvolněte se, prosím. Na tomto díle by se totiž měli podílet jen a pouze členové klanu Krausů. „Budou v hledišti, budou zpívat a hrát, budou prostě všude. Bude to takové ,Krausové, uvolněte se, prosím’.“

Jan a David Krausovi, otec a syn, společně každý pátek vystupují v České televizi v zábavné diskusní show vyrobené po americkém vzoru. Jan ji moderuje, David se svou hudební skupinou doprovází.

„Když někam vytáhnete svého příbuzného, lidi to hned vnímají tak, že ho tam dáváte, protože je neschopný, takže mu vlastně pomáháte, aby se uživil,“ tvrdí Jan Kraus. A dodává, že nápad angažovat v pořadu jeho syna prý původně přišel od programové ředitelky veřejnoprávní televize. „Sám bych s tím nikdy nesouhlasil, pokud bych si nebyl jistý jeho schopnostmi,“ říká dále Kraus starší.

„Je to živé vystoupení. Před lidmi, kteří si zaplatí lístek,“ dodává. A jak oba Krausové hodnotí více či méně vybíravé útoky vůči jejich pořadu, které se objevují na internetu? „Dřív jsem to hodně řešil a byl z toho nervózní. Projížděl jsem internetová fóra, abych se o sobě něco dozvěděl a udělal si statistiku. Ale později jsem zjistil, že to nemá cenu,“ tvrdí David. „Vždyť je to, jako bys šel o sobě něco zjišťovat do žumpy, když projíždíš internet,“ dodává k tomu Jan, který tvrdí, že nad kritiku se musí umět člověk povznést, jinak v showbyznysu zahyne. Vzájemnou spolupráci se synem si Kraus starší pochvaluje mimo jiné i kvůli tomu, že prý oba mají stejný hudební vkus. Jan Kraus se děsí představy, že by si v jeho pořadu někdo třeba „broukal country s ruksakem na zádech“ nebo by hrál ty písně, které lze slyšet v běžném rádiu. Některé jejich texty ho prý tak pobaví, že když jede v autě, musí v zájmu bezpečnosti silničního provozu zastavit. „Zejména jsou to ty ,mudrolínské’. Třeba texty typu, že ,vyčistíme řeky, aby bylo více borůvčí’, z toho nemůžu,“ uvádí Kraus starší příklad. Jeho syn David však v této souvislosti konstatuje, že zmíněné písně byla zatím rádia ušetřena. „Je to totiž tátův vlastní song, ke kterému postupně skládá text,“ směje se Kraus mladší.

Za vším hledej učitelku

Jestli David vnímá svého slavného otce jako výhodu, na to se ho prý novináři ptají pořád. „Nevýhoda je v tom, že táta má své názory, za kterými si stojí, a hodně lidí z něj má strach a pak se bojí i mě,“ konstatuje David, kterého prý takový postoj poněkud překvapuje. Kraus mladší však zároveň přiznává, že když chtěl natočit cédéčko, nahrávací společnost mu dala volnost právě díky jeho slavnému jménu. „Nezajímala je totiž jen hudební stránka, ale i ta bulvární,“ uznává. David Kraus se v roce 2002 dostal do jistého povědomí veřejnosti především díky singlu o Zuzaně Norisové, který byl svého času hitem v českých rádiích. Slovenské zpěvačce v písničce vyznával lásku a v médiích vážně tvrdil, že je do ní zamilovaný. Zuzanu Norisovou však toto vyznání nijak nepotěšilo a dokonce prý zvažovala podání žaloby. Ostatně, ventilování emocí prostřednictvím vymýšlení písniček prý Kraus mladší praktikuje již od dětství. Navedl jej k tomu prý právě jeho otec, když ho v sedmé třídě základní školy rozčílila jedna z učitelek – říkejme jí třeba Nováková. Koupil mu tehdy klávesy a poradil mu, ať si uleví složením písničky. Skladba s názvem „Nováková, to je svině“ se záhy stala třídním hitem. Následovalo pozvání do ředitelny a ve škole Jana Krause prosili, ať syna dá do jiné školy. „Řekl jsem jim, že jsem ochotný ho nechat přeložit, pokud mu nedají kouli z matiky, která mu hrozila,“ vzpomíná Kraus starší. Později mu prý na záznamník přišla zpráva, že „škola na jeho podmínky přistupuje“. David měl problémy i na Ježkově konzervatoři, kde mu sdělili, že je prý „nerealizovatelný“. Přesto ho to neodradilo a zpěvu se věnuje dál k velké radosti některých a velké nelibosti jiných. „To mě na tom právě baví. Nikdy se nemůžete zalíbit všem a v našem pořadu se naši odpůrci hezky pomelou,“ komentuje Jan Kraus.